Putin’den Ukrayna’ya İstanbul teklifi: Şartlarım sonsuza kadar geçerli değil

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya bir kez daha teklifte bulundu. Daha önce İstanbul’da yapılan ve yarıda kalan barış görüşmelerine dönme niyetini tekrardan ortaya koyan Putin, bugün yaptığı açıklamada, “Rusya, Ukrayna tarafıyla diyaloğu İstanbul ve Minsk temelinde sürdürmeye hazır.” ifadesini kullandı.

UKRAYNA VE BATI’YA REST: ŞARTLARIM SONSUZA KADAR GEÇERLİ DEĞİL

Geçen hafta Ukrayna’ya önerdiği barış şartlarının kendisine sorulması sonrası Putin, Rusya’nın her zaman müzakereye açık olduğunu, Kiev ve Batılı destekçilerinin ise hem Minsk sürecini hem de İstanbul görüşmelerini sabote ettiğini söyledi.

Putin, açıkladığı şartların sonsuza kadar geçerli olmadığı konusunda uyarıda bulunarak, “Şartlarımız sahadaki duruma göre değişecek.” dedi.

PUTİN’İN TEKLİFİ NEYDİ?

Putin geçtiğimiz günlerde, Ukrayna’nın askeri birliklerini Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’dan çekmesi ve NATO’ya katılma isteğinden vazgeçmesi halinde müzakerelere başlayabileceklerini söylemişti. Kiev yönetimi bu teklifi “saçmalık” olarak nitelendirerek, “Putin’in kendisini barış elçisi gibi göstermesi ve kendi başlattığı savaşı bitirmek için seçenekler sunması saçmalık. Putin’in ültimatomları, Moskova tarafından daha önce de seslendirildi ve bu açıklamalarda da yeni bir şey yok.” açıklamasında bulunmuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir